Süti beállítások

Téli gumi

6146 találat

Kiemelt ajánlat

LAUFENN I FIT+ LW31 205/55R17 95V TÉLI gumi
D
C
72
LAUFENN I FIT+ LW31 205/55R17 95V TÉLI gumi
Erősített oldalfal: XL
34 340 Ft
CONTINENTAL WINTERCONTACT TS 860 S 315/30R22 107V TÉLI gumi
C
C
75
CONTINENTAL WINTERCONTACT TS 860 S 315/30R22 107V TÉLI gumi
Erősített oldalfal: XL
159 631 Ft
PIRELLI SCORPION WINTER 275/40R20 106V TÉLI gumi
D
C
73
PIRELLI SCORPION WINTER 275/40R20 106V TÉLI gumi
Defekttűrő: IGEN Erősített oldalfal: XL
129 634 Ft

Téli gumiabroncsok



Téli gumi vásárlási tanácsok


Most, amikor rövidebbek a nappalok, a napsütés szinte már a múlté, és ideje alkalmazkodnunk a közelgő téli időjáráshoz, természetesen autónkat is fel kell készíteni a hideg időre a megfelelő téli gumival, illetve szükség esetén be kell szereznünk az új szettet.

A kizárólag hűvös időjárásra kialakított abroncsok tapadást és biztonságot nyújtanak még extrém helyzetekben is. A téli gépjárműabroncsok egyedi módon kifejlesztett futófelület-mintákkal és gumikeverékekkel rendelkeznek, amelyek nagyon hatékonyak, ha hideg időben használjuk autónkat. 7 Celsius-fok vagy az alatti hőmérséklettől kezdődően ezek az egyedi minták intenzív interakcióba kerülnek a speciális gumikeverékkel, hogy maximális tapadást segítsenek elő, miközben az autónkat biztonságosan az úton tartják.

Alábbi ismertető szó lesz a méretekről, a friss tesztekről, és többek között arról is, hogy mennyire fontos a felni egy autógumihoz.


Miért vásároljak téli gumit?


téli gumi vásárlási tanácsokSokan arra voksolnak, hogy autónk legfontosabb alkatrészét akkor kell beszerezni, illetve lecserélni az adott évszaknak megfelelően, ha már nagy pelyhekben hull a hó. Erre mi nem szavaznánk, inkább azt tudjuk tanácsolni, hogy – mint sok minden másban – bízzuk magunkat ebben a témában is a szakértőre! A hozzáértők szerint a téli gumiabroncs futófelületének mintázatait úgy fejlesztették ki, hogy nedves útviszonyok mellett a klasszikus abroncsoknál jóval több vizet használjon el. Mindeközben maga az összetevő sokkal lágyabb, ennek megfelelően hideg időben a gumik tapadása is jobb, teljesen mindegy, hogy maga a gumiabroncs száraz-e vagy sem.

Ha külföldi utazást tervezünk, fontos figyelni a változó szabályozásokat, amelyek országonként, vagy akár ezen belül területenként is eltérőek lehetnek. Például tudta-e a kedves olvasó, hogy 2021. november 1-jétől Franciaországban új szabályok lépnek életbe a téli gumiabroncsokra vonatkozóan? A fenti dátumtól kezdve a hegyvidéki megyékben hóláncot kell tartani a csomagtartóban; emellett Németországhoz, Ausztriához és Luxemburghoz hasonlóan november 1-jétől Franciaország nagy részén is kötelező a téli gumi.

Pontosabban az M+S (sár és hó) jelzéssel ellátott gumiabroncsokat kell felszerelni, vagy legalább két láncot vagy két gumiabroncsot kell tartani a csomagtartóban. A szabályok november 1-től március 31-ig érvényesek.

Hazánkban ilyen rendelkezéseket ugyan még nem vezettek be, de ez persze korántsem jelenti azt, hogy nem kell ilyenkor jobban odafigyelnünk a közlekedésre, mint nyáron.


Mit sugallnak az ADAC eredményei?


Az ADAC, a német autóklub közel 120 éve elkötelezett a közúti biztonság mellett. Ennek az elismert szervezetnek az egyik tevékenysége a gumiabroncsok vizsgálata, ennek keretein belül minden szezonban legalább egy tucat modell tulajdonságait veszik közelebbről szemügyre. Az ADAC rangsor egy jól meghatározott módszertanon alapul, amelynek célja, hogy a legmegbízhatóbb módon megvizsgálja a releváns gumiabroncs-jellemzőket.

Fontos megjegyezni, hogy minden alkalommal, amikor egy gumiabroncsot kipróbálnak és értékelnek, ezt bármilyen kiskereskedőtől, illetve az abroncsgyártótól teljesen függetlenül teszik. A kiválasztott modellek különböző árszegmenseket képviselnek, az eredmények pedig gyakran meglepőek. A kapott pontok számától függően a gumiabroncsokat nagyon jónak, tisztességesnek, kielégítőnek, megfelelőnek vagy épp gyengének minősítik.

A 195/65 r15 az egyik legnépszerűbb abroncsméret, így nem váratlan, hogy az ADAC szakértői az idei évben ezzel dolgoztak. A német szervezet szigorú kritériumrendszerének megfelelő 16 modell közül négyet minősítettek jónak, tizenegyet pedig „kielégítőnek”.

A vizsgálat első helyezettje a Goodyear csoport prémium modelljeihez tartozik, amely 2,2 pontjával minden felületen és körülménynél jól teljesített.

A Dunlop SP Winter Response 2 igen jól teljesített a havon és száraz felületen való viselkedés tekintetében. A próbatételnél tükröződő egyéb tulajdonságai között szerepelt az autó alacsony üzemanyag-fogyasztásához való hozzájárulása. Mivel magyarázható ez a kiváló eredmény? Valószínűleg a futófelülettel, amely 45 fokos szögben elhelyezett lamellák rendszerét és számos hornyot tartalmaz. Ez a megoldás lehetővé teszi a tapadást és a rövidebb féktávokat kihívást jelentő időjárási körülmények között. A gyártó egy speciális bordát is alkalmazott a tapadás és a kormányzási pontosság növelése érdekében.


Mire figyeljek téli gumiabroncs vételekor?


A megfelelő téli gumik megtalálása valóban nehéz feladatnak tűnhet. A választék óriási, a tét pedig nagy – elvégre mindez a saját és szeretteink biztonságáról szól. Ha azonban módszeresen közelítünk a feladathoz, akkor kiderül, hogy gyorsan választhatunk magunknak olcsón vagy akciósan, még ha nem is a legjobb termékek közül. Számos tippet kaphatunk például az ADAC teszt eredményeit böngészve, vagy az autogumiakcio.hu  webáruház cikkeit olvasva.

Hol érdemes kezdeni? Az első dolog, amit meg kell tennünk, hogy átgondoljuk, melyik gumiabroncs illik az autónkhoz. Legyünk biztosak a méretben, amiben az autógumiakcio.hu által készített konfigurátor segíthet. Ezután érdemes megfontolni, hogyan és hol fogjuk használni a gumikat. Milyen hosszú utakat tervezünk tenni velük? Főleg a városban, vagy autópályán is közlekedünk? Vegyük figyelembe a személyes vezetési stílusunkat: szeretjük nyomni a gázpedált, vagy inkább lassan, megfontoltan szoktunk eljutni az egyik helyről a másikra?

Fontos tényező lehet az ár is. Ebből a szempontból jobban járunk, ha a gumiabroncsot még a hideg időszak előtt szerezzük be valamelyik közkedvelt webes áruházban. Például a nyári időszakban remek ajánlatokra lelhetünk, így kedvezményes áron juthatunk hozzá az abroncshoz. Segítségünkre lehetnek továbbá az ismert ár-összehasonlító oldalak, mint például az Árukereső.

A fent említett oldalon a 205/55 r16-os méretben például a Laufenn, Hankook, Barum vagy Nokian márkák közül választhatunk, az oldalon a termékleírások mellett különböző árak közül lehet böngészni.

Ami a 205/60 r16-os méretet illeti, itt az ismert márkák, többek közt a Bridgestone, a Vredestein, illetve a Continental gumijaira kapunk kedvező árkategóriájú találatot. Ha pedig a 175x65x14-est nézzük, akkor a Royal Black Kingstar vagy a Taurus abroncsok jöhetnek szóba. Ami a 215x65x16 méretet illeti, szintén széles a választék, a Taurus abroncsoktól kezdve a Riken és a Rosava kedvező árú abroncsaiig.

Mi a helyzet, ha nekünk történetesen a 185/65 r15-os autógumira van szükségünk? Itt a Firestone, a Continental vagy a Taurus brandek között lehet böngészni, nyilván a népszerűbb márka drágább, ám ez nem jelenti feltétlenül, hogy jobb minőségű is. Mindezek mellett 18-as téli abroncsot is be tudunk itt szerezni: a Hankook WinterIcept Evo 3 Offroad (4x4) 235x60xr18, illetve személyautó (235x45xr18) méretben szintén megvásárolható. Itt megint döntő tényező az ár szempontjából, hogy melyik időszakban vesszük meg a terméket.

Ha minden tényezőt figyelembe vettünk, akkor még mindig van egy faktor, amire ajánlatos támaszkodni: ez nem más, mint a vásárlói vélemények. A legtöbb gumigyártó saját oldalán olvashatunk visszajelzéseket, így például a Michelin magyar nyelvű site-ján több hazai visszajelzéssel is találkozhatunk, amelyekből könnyedén le tudjuk szűrni, hogy egy adott gumiabroncs mennyire jelenthet ideális választást számunkra.


Mennyire fontos a felni az autógumihoz?


Külön téli kerékről rendszerint csak alufelni esetén beszélhetünk: ha a személyautón lemezkerék van, nem érdemes másikba pénzt beletenni. Igen ám, de télen is vannak kátyúk, és a jegesedés vagy sózás könnyen kárt tehet az alufelniben, így magában a gumiban is. A javítás költséges lehet, és sok bosszúságot okozhat. Mi legyen a megoldás? Egy jobb minőségű acélfelni, amely strapabíró, és nem tesz kárt az abroncsban. Mindezek mellett a szokásos gumicsere is gyorsabbá válik, nem beszélve arról, hogy télen a gumit felnivel együtt tudjuk tárolni, vagy adott esetben a gumisműhelyben raktározzák biztonságos körülmények között.


Hogyan vezessek télen?


A szélsőséges időjárás és a gyenge fényviszonyok veszélyessé tehetik a vezetést a téli hónapokban. Az alábbiak betartásával nem érhetnek minket kellemetlen meglepetések, ugyanakkor jegyezzük meg, hogy a téli abroncs használata fontos, de a körültekintő és biztonságos vezetés még inkább életet menthet!

 

- Tartsunk biztonságos távolságot az elöl haladó járműhöz képest. A távolság kétszer akkora legyen, mint esőben!

- Mérsékeljük a sebességet, és induljunk el egy kicsit lassabban, ugyanis a nedves és latyakos utak a jármű megcsúszását okozhatják.

- Lassan gyorsítsunk, és finoman fékezzünk.

- Mindig nézzünk utána, hogy milyen idő várható, mielőtt elindulnánk! Kerüljük a felesleges utazást nagy esőben, jégesőben vagy ónos esőben, mert sosem tudhatjuk, hogy milyen extrém helyzetekkel találjuk magunkat szemben.

- A rossz időben történő vezetés különösen megerőltető lehet, ezért ha hosszú távolságokat vezetünk, rendszeresen iktassunk be pihenőket.

- Mindig ellenőrizzük a jármű biztonsági felszerelését, a gumiabroncsokat, az ablaktörlőket, az akkumulátort, a lámpákat és a fékeket. Ha bármi rendellenességet észlelünk, inkább ne induljunk útnak!

 

Jó befektetés a téli gumi?


Ha téli gumi vásárlása mellett döntünk, akkor azt a legjobban gumisnál, valamelyik közkedvelt webes áruházban vagy egy autószervizben érdemes kivitelezni. A legtöbb esetben az új autóhoz már alapalkatrész a gumi – ez függ persze attól is, hogy melyik évszakban vásároljuk a járművet. Ha most, ősszel vásárolunk új autót, úgy célszerű egyből a téli abroncsot is megvásárolni hozzá, mert később, a hideg beköszöntével már megnő a kereslet-kínálat e termékek vonatkozásában, és költségesebb lesz a megvételük.

Elmondhatjuk tehát, hogy téli gumiabroncsot az év minden napján tudunk vásárolni, a szakértők mégis azt tanácsolják, hogy inkább ősszel szerezzük be a szükséges autógumikat. Továbbá, rendkívül fontos, hogyan tároljuk a téli gumit, ha pedig ennél korábban vásároljuk meg, a tárolása problémát jelenthet.